Mõningad soovitused, mida pidada silmas elektrigeneraatorit valides:
1. Kui võimas generaator valida? Arvutage välja vajalik elektrivajadus ja võtke arvesse ka tulevikku. Alati on odavam osta algul mõnevõrra võimsam elektrigeneraator, kui, et hiljem hakata lisama pisemat generaatorit. Ühtlasi on täiendava generaatori lisamine üsna ebamugav. Samuti on oluline arvestada käivitusvooludega ning sellega, et generaator ei ole suuteline võtma ühe hetkega vastu kogu nimivõimsuse mahus koormust. Ühe hetkega suudab generaator taluda 50-70% koormust põhivõimsusest, ülejäänud koormus tuleks ühendada generaatoriga aegviite järel. Arvestage, et generaator tohib töötada maksimaalsel võimsusel 1h 12 töötunni kohta. Maksimaalne võmsus ületab põhivõimsust 10%.
2. Kas valida 1- või 3 faasiline generaator (väikegeneraatori puhul) Seda küsimust küsitakse meilt enim kuni 10kW generaatorite puhul. Meie soovituseks on valida 1 faailine generaator sellisel juhul kui kõik tarbijad on 1 faasilised. Nii kui mõni soovitud tarbija on 3 faasi, tuleb otsustada ka 3 faasilise generaatori kasuks. Tööstusvoolu generaatori puhul on oluline jälgida ka ühefaasiliste tarbijate võimsusi, nt kui veekeetja on 3kW, siis peab olema kolme faasiline generaator võimsusega vähemalt 10kW. Seejuures on oluline jälgida ka faaside ühtlast koormatust, st seda, et faaside vaheline koormuse erinevus ei tohiks ületada 30%. Konsulteerige meie müügiesindajaga ja me leiame Teile sobiva lahenduse -
info@elektrigeneraatorid.ee
3. Milline kütus valida? Generaatori sagedasel kasutamisel on kasulikum soetada diiselgeneraator, mille kütusekulu on väiksem. Samas on bensiinigeneraatorite soetusmaksumus madalam. Arvestada tuleb ka sellega, et bensiinigeneraatoreid toodetakse üksnes kuni 12kW võimsuseni. Automaatseid generaatoreid pakume üksnes diisli või gaasi toitel.
4. Milline generaator valida kui kasutan seda pidevalt? Kui generaator töötab päevas rohkem kui 4-5h siis tuleks valida kindlasti vedelikjahutusega diiselgeneraator, mis töötab 1500p/min. Olenevalt objekti olulisusest ning asukohast võib kaaluda ka kahe diiselgeneraatori soetamist, et elekter ei katkeks ka hooldustööde ajaks. Samuti saab töötunde nende vahel ühtlasemalt jaotada.
5. Kuhu generaator paigaldada? Enne elektrigeneraatori tellimist leidke generaatorile sobilik koht, kus oleks tagatud generaatorile sobilikud hoiutingimused. Siseruumi paigaldades peab olema võimalik tagada generaatorile vajalik ventilatsioon. Seejuures peavad sissetõmbe ja väljapuhke restid asuma erinevates seintes või kui see ei ole võimalik, siis tuleb kasutada ventilatsioonitunneleid. Välistingimustes peab kindlasti kasutama suletud ehitusega elektrigeneraatorit. Sellisel juhul, aga jääb ära suitsutoru ja ventilatsiooni ehitamine.
6. Millise raamiga generaator valida? Siseruumides võib kasutada avatud ehitusega generaatorit, aga kui müratase on oluline siis on soovitatav kasutada mürasummutavas korpuses generaatorit ning vajadusel lisada sellele veel mürasummutid. Välitingimustes peab olema generaator kindlasti suletud ehitusega ehk mürasummutavas korpuses.
7. Kas automaatkäivitus on vajalik? Automaatkäivitus on vajalik objektidel kus on vältimatu generaatori kiire käivitumine. Automaatse käivituse puhul teostab kõik protseduurid generaator ise ja operaatoril ei ole vaja teha muud kui jälgida generaatori tööparameetreid. Kui veel mõned aastad tagasi maksis automaatkäivitus olulise osa generaatorist siis praegu on läinud selline tehnoloogia odavamaks. OÜ Move tagab kõik generaatorid alates 30kVAst vähemasti automaatse juhtpaneeliga. Sellele on mugav lisada hiljem RLA kilp või siis tellida see kohe.
8. Milline lisavarustus on soovitatav? Eesti kliimas on äärmiselt vajalik mootori soojendus, olenevalt mootorist soojendatakse kas õli või jahutusvedelikku. Automaatne generaator peab olema varustatud akulaadijaga. Kui on soovi vähendada avatud ehitusega generaatori mürataset siis peaks valima "elamu summuti". Kaugjälgimise ja juhtimise soovil on mõistlik valida GSM modem. Generaatorid mis toidavad tuletõrjesüsteeme, on vajalik üldjuhul varustada hooneautomaatika releesüsteemiga. Mida täpsemini te kirjeldate generaatori vajadust, seda täpsema pakkumise saame koostada.
9. Kui suure kütusepaagiga generaator valida? See sõltub paljuski generaatori võimsusest ja otstarbest. Kui generaatorit kasutatakse igapäevaselt siis võiks olla paagi suurus 24h või vähemasti ühe töötsükli kestvus. Varugeneraatorite puhul sõltub paagi suurus juba rohkem võimsusest, sest enamik katkestusi kestavad vaid mõne tunni. Üldiselt on enamik varugeneraatoreid projekteeritud selliselt, et paagitäiega oleks tööaeg 8h. Maapiirkondades tuleb arvestada ka sellega, et läheduses asuvast tanklast ei pruugi katkestuse ajal kütust saada ja seega pikeneb tankimisele kuluv aeg.
10. Mida arvestada PTO ehk kardaanilt toimiva generaatori soetamisel? Kardaanilt toimiva generaatori valimisel veenduge, et Teie kasutuses olev traktor on piisava võimsusega. Lisaks tuleb arvestada kasutuskohaga. Kui see asub varjualuses, siis piisab PTO IP21/23 generaatorist, aga kui on plaanis kasutada generaatorit välitingimustes siis on vajalik IP44 isolatsiooniklass.
11. Mida arvestada haagisel paikneva generaatori soetamisel? Haagise tüübi osas on oluline teha vahet kahel erineval haagisel: Aeglane haagis - sobib kasutamiseks suletud territooriumil. Teedel liiklemine ei ole lubatud. Kiire haagis - sobib kasutamiseks avalikel teedel. Arvestada tuleb sellega, et B kategooria lubadega ei tohi auto ja haagise registrimass ületada 3500kg. Samuti on oluline arvestada auto tehniliste andmetega.